ambasadorwschodu.pl | 2017
20726
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-20726,page-child,parent-pageid-19884,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-92.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive
KATEGORIA SAMORZĄD

Miasto Zamość

Jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa lubelskiego, a zwłaszcza Zamojszczyzny. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, bywa nazywany „perłą renesansu”, „miastem arkad” i „Padwą północy”.

www.zamosc.pl

KATEGORIA BIZNES

„Dary Natury” Mirosław Angielczyk

Firma powstała ponad dwadzieścia dziewięć lat temu, z miłości do ziół i szacunku do podlaskiej tradycji. Założona przez dr Mirosława Angielczyka, który kontynuuje wielopokoleniową tradycję zielarską i edukuje w temacie ziołolecznictwa i wpływu poszczególnych ziół używanych w kuchni na zdrowie.
Dary Natury to firma działająca w branży zielarskiej oraz zdrowej żywności. Położona jest w południowej części województwa podlaskiego, w powiecie siemiatyckim, w małej, ukrytej wśród lasów wiosce Koryciny. Produkuje zioła, przyprawy, soki, przetwory korzystając z ekologicznych upraw.

www.darynatury.pl

KATEGORIA PROJEKT

Suwałki Blues Festival

Festiwal bluesowy organizowany od 2008 r. przez Suwalski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta Suwałki. Znany i ceniony na arenie międzynarodowej. Wśród występujących muzyków znajduje się wielu wybitnych wykonawców zagranicznych. To największy plenerowy bluesowy festiwal w Polsce. Rok do roku powiększa się grono fanów odwiedzających odwiedzających festiwal, a jednocześnie odwiedza suwalszczyznę.

www.suwalkiblues.com

KATEGORIA TURYSTYKA

Poleski Park Narodowy

Park narodowy położony w województwie lubelskim, chroniący tereny bagien, torfowisk i terenów podmokłych Polesia.
W ramach Poleskiego Parku Narodowego funkcjonują dwa obiekty, w których prowadzona jest działalność edukacyjna i popularyzatorska: Ośrodek Dydaktyczno-Administracyjny w Urszulinie i Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Starym Załuczu,
W ośrodku w Urszulinie znajduje się „Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego”, w którym od września do maja można oglądać małe żółwie błotne, oraz otwarty w 2005 Ogród Dydaktyczny, umożliwiający zapoznanie się z bogatym światem roślin Poleskiego Parku Narodowego. Zwiedzający mają do wyboru 7 ścieżek edukacyjnych, 9 ścieżek przyrodniczych, 4 tras nordic walking, szlaki rowerowe i piesze.

www.poleskipn.pl

KATEGORIA SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNY

dr Paweł Grabowski

Prezes Fundacji „Hospicjum Proroka Eliasza” w Michałowie na Podlasiu, lekarz, Kierownik Hospicjum w Michałowie. Fundacja prowadzi społeczne Hospicjum Domowe na wiejskich obszarach wschodniego Podlasia, z dala od większych miast. Niesie pomoc osobom nieuleczalnie chorym i ich rodzinom a także osobom pracującym z chorymi u kresu życia – personelowi medycznemu i wolontariuszom.

www.hospicjumeliasz.pl

KATEGORIA KULTURA I SZTUKA

prof. Stanisław Baj

Artysta malarz urodzony w Dołhobrodach w powiecie włodawskim. Wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Europejskiej Akademii Sztuk. Jego dorobek artystyczny obejmuje malarstwo, rysunek i grafikę. Autor ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Od lat 80. XX wieku jego twórczość to pejzaż, głównie rzeka Bug oraz malarstwo portretowe.

www.wm.asp.waw.pl/prof-zw-stanislaw-baj

HONOROWY AMBASADOR WSCHODU

prof. Andrzej Strumiłło

Artysta, poeta, malarz i fotograf, którego prace wystawiane były m.in. na Ukrainie, w Rosji, Chinach, Japonii i Wietnamie. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także były kierownik pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego. Laureat złotego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

www.culture.pl/pl/tworca/andrzej-strumillo

NAGRODA SPECJALNA

Stowarzyszenia Panorama Kultur z Wojsławic

Stowarzyszenie powstało by wspierać działalność magazynu internetowego Panorama Kultur – Europa Mniej Znana oraz inicjatyw związanych z celami jakie przyświecają twórcom serwisu.

Poprzez swoje działania stowarzyszenie realizuje cele związane z dialogiem międzykulturowym, upowszechnianiem wiedzy o kulturach europejskich, zwłaszcza Europy Środkowej i Bałkanów.
Projekty dotychczas zrealizowane przez Stowarzyszenie to m.in. Polesie Kolberga, Głosy Europy, Śladami Żydów na Lubelszczyźnie, związane z badaniami terenowymi i zachowaniem ginących tradycji pogranicza.

www.pk.org.pl/panoramakultur