ambasadorwschodu.pl | 2018
20793
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-20793,page-child,parent-pageid-19884,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-92.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive
KATEGORIA SAMORZĄD

Miasto Stalowa Wola

Miasto Stalowa Wola położone jest w powiecie stalowowolskim w województwie podkarpackim.
Miasto powstało obok zakładów metalurgiczno-mechanicznych, wzniesionych w ramach projektu Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dziś Stalowa Wola to ciągle jedno z najmłodszych polskich miast, liczy ok. 61. tys mieszkańców. Stale unowocześniające swój wizerunek, rozwijające się dynamicznie i wielokierunkowo. Miasto tworzy markę Stalowa Wola – miasto z przemysłowym DNA. Podejmuje wiele dobrych praktyk jak rewitalizacja dzielnicy Rozwadów, stosując wielosektorową współpracę, konsultacje społeczne i współpracę z organziacjami pozarządowymi.
Ważnym elementem polityki władz miasta jest ekologia oraz rozwój terenów zielonych miasta. W ostatnim czasie powstały m.in. recyklomaty mające zachęcić mieszkańców do selektywnej zbiórki odbpadów. Stalowa Wola jest laureatem nagród takich jak: „Top inwestycje Polski Wschodniej 2018 i 2019”, „Najlepsze miasto na Podkarpaciu”.

KATEGORIA BIZNES

Browar Hoplala

Browar Hoplala, rzemieślniczy browar z siedzibą w Bielsku Podlaskim. Jak mówią o sobie: Browar Hoplala tworzy grupa dziewczyn o różnych osobowościach i stylu życia, które łączy miłość do piwa rzemieślniczego, a także wszystkiego co naturalne, świeże i polskie. Założycielką browaru była Dominika Diller, która stworzyła Hoplalę, czyli browar z misją: założony przez kobiety, zatrudniający kobiety, tworzący piwa dla kobiet. Firma w tym roku 2019 osiągnęła ok.3 miliony zł przychodu, a 5 proc. zysku z każdej butelki przeznacza na wydarzenia kulturalne. W portfolio Browaru znajdziemy takie piwa jak: Czarny Protest, Niezła Sztuka, Sorry Boys czy Pożyczony Narzeczony.

KATEGORIA PROJEKT

Europejski Festiwal Smaku

Europejski Festiwal Smaku organizowany jest przez stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku z Lublina od 2009 roku. Jest największym, interdyscyplinarnym festiwalem łączącym muzykę, sztukę i kulinaria w Polsce. W ciagu 11 lat udało się stworzyć silną i rozpoznawalną markę w Polsce i Europie. Z regionalnego festiwalu przerodził się w festiwal ogólnopolski, nastepnie międzynarodowy z wielkimi koncertami plenerowymi.
Europejski Festiwal Smaku daje możliwość spotkania z kulturą poprzez koncerty, warsztaty, degustacje. Imprezie towarzyszy jarmark, podczas którego można zakupić najlepsze produkty regionalne i rękodzieło. Partnerami imprezy są Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Miasto Lublin.

KATEGORIA PROJEKT

Festiwal Folkowisko

Festiwal Kultury Pogranicza Folkowisko to klimatyczny, organizowany przez ludzi z pasją festiwal. Impreza odbywa się w małej wiosce, Gorajec leżącej na Roztoczu. Celem imprezy jest kultywowanie dziedzictwa kulturowego narodów zamieszkujących Galicję przed II wojną światową i przypominanie o bogactwie wielokulturowości tego regionu. W jego ramach odbywają się koncerty i recitale, warsztaty umiejętności tradycyjnych i nie tylko, pokazy teatralne, wieczory opowiadaczy i spotkania z podróżnikami. Festiwal organizowany jest od 2010 r.

KATEGORIA TURYSTYKA

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, założone prze 1958 roku jest pierwszym a zarazem największym pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce. Na powierzchni 38 h znajduje się ok. 180 obiektów opowiadających o wielokulturowości pogranicza. W Muzeum prezentowana jest kultura polsko-ruskiego (ukraińskiego) pogranicza wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z pogórzami karpackimi. Poszczególne grupy etnograficzne – Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne. W ekspozycji odtwarzono typowe układy zabudowy wsi, dawnego miasteczka, dworu szlacheckiego. Całość dopełnia sektor archeologiczny, naftowy oraz będący w trakcie realizacji pastersko – hodowlany. Na terenie organizowane są imprezt plenerowe, np. Jarmark folklorystyczny. Karpaty zaklęte w drewnie. Muzeum otwarte jest przez cały rok.

KATEGORIA SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNY

Fundacja Leny Grochowskiej

Fundacja działa w kilku obszarach. Jednym z nich jest pomoc osobom niepełnosprawnym. Fundacja zatrudnia osoby niepełnosprawne ( kilkanaście osób z niepełnosprawnością umysłową i dwie z niepełnosprawnością fizyczną). W Siedlcach powstała pracownia ceramiczna, gdzie powstają unikalne przedmioty.

Fundacja pomaga również repatraiantom, Polakom, którzy z niezależnych od nich przyczyn mieszkają poza granicami kraju, a chcą rozpocząć nowe życie w Polsce. Otrzymują wsparcie na początku (mieszkanie, pomoc w znalezieniu pracy).
Fundacja aktywnie angażuje się w działalność kulturalną, Jest współorganizatorem Targów Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach, organizuje również Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora” dla Artystów amatorów. W celu propagowania problemu repatriacji oraz wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych, Fundacja Leny Grochowskiej organizuje bale i koncerty charytatywne organizowane w hotelach należących do Grupy Arche.

KATEGORIA KULTURA I SZTUKA

Leszek Mądzik

Leszek Mądzik – Jeden z najwszechstronniejszych polskich twórców. Reżyser, scenograf, malarz, fotograf. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, założyciel Sceny Plastycznej KUL.
Dotychczas wziął udział w kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach teatralnych. Swoje widowiska, wraz ze studentami wystawiał na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych, m. in. w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Hamburgu, Lyonie i Pradze. Laureat licznych nagród za scenografię, reżyserię i działalność artystyczną.

HONOROWY AMBASADOR WSCHODU

Beata Ostrowska-Harris

Beata Ostrowska-Harris, spadkobierczyni i właścicielka pałacu w Korczewie na Podlasiu, który jako dziecko wraz z rodziną musiała opuścić. Wróciła do Korczewa w 1989 roku wraz z siostrą, aby go odbudować. Dzięki jej staraniom „Perła Podlasia”, bo tak nazywano Korczew w czasach jego świetności, został odbudowany i obecnie można go podziwiać, zwiedzając sam pałac, jak i kilkunasto hektarowy park. W Kuźni Pałacowej mieści się restauracja. W baszcie znajdują się miejsca noclegowe. Pałac ponownie zaczął tętnić życiem, pani Beata organizuje tu wydarzenia jak „Targi dla wsi Zielony Korczew” czy Magia lat 20-tych. Pani Beata działa również społecznie i prowadzi przedsiębiorstwa, które dają pracę okolicznym mieszkańcom.

NAGRODA SPECJALNA

Doroteusz Fionik

Doroteusz Fionik to etnograf, historyk, animator kultury białoruskiej na Podlasiu. Jest założycielem prywatnego Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. W ramach muzeum prowadzi działalność wydawniczą, wydając czasopismo historyczno-kulturalne „Bielski Hostineć” i inne książki dotyczace historii Bielska Podlaskiego i okolic, Organizuje wydarzenia “Tam po majowuj rosi” i Podlasko-Poleskie Spotkania Żniwne „Oleń po boru chodit” i tradycyjne kolędowanie z gwiazdą w okresie Bożego Narodzenia.

Doroteusz Fionik jest również Założycielem „Żemerwa” – studia folkloru tradycyjnego. Zespół rejestruje i odtwarza tradycyjne pieśni podlaskich Białorusinów.