ambasadorwschodu.pl | 2019
20965
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-20965,page-child,parent-pageid-19884,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-92.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive
laureaci-2
laureaci-1
KATEGORIA SAMORZĄD

Miasto Rzeszów i projekt Urban Lab

Instrument współpracy władz miejskich z mieszkańcami, przedsiębiorcami i ekspertami służący poprawie jakości życia w Rzeszowie poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań problemów zidentyfikowanych przy współudziale wszystkich zainteresowanych. Swoiste „laboratorium miejskie” będące przestrzenią do dyskusji różnych środowisk na temat kierunków rozwoju miasta oraz do wymiany myśli i pomysłów.

KATEGORIA SAMORZĄD

ODKRYCIE ROKU 2020:

Agnieszka Skolimowska – nauczycielka w Szkole Podstawowej im. Bohdana Arcta w Kotuniu, tłumaczka, członek Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział w Siedlcach. Od 2009 roku koordynuje wymianę międzynarodową uczniów szkół Gminy Kotuń. Od lat zaangażowana we współpracę z Ukrainą i Niemcami, dzięki czemu dzieci szkolą język i poznają kulturę sąsiednich państw. Organizuje pobyty śródroczne oraz wakacyjne w Polsce dla dzieci z Ukrainy i odwrotnie, a także akcje pomocy materialnej dla społeczności na Wschodzie. Podtrzymywana współpraca międzynarodowa uczy tolerancji, pogłębia trwałe więzi między narodami oraz kształtuje postawę obywatelską i uwrażliwia na potrzeby innych. Projekty realizowane przez laureatkę angażują całą społeczność lokalną: samorządy, rodziców, firmy i instytucje.

KATEGORIA TURYSTYKA

Ziołowy Zakątek

Unikatowy obiekt agroturystyczny w sercu Podlasia, gdzie wciąż żywa jest tradycja zielarska. Tu charakterystycznej dla regionu zabudowie towarzyszy Podlaski Ogród Botaniczny liczący 1500 odmian roślin leczniczych i aromatycznych. Zioła są tematem przewodnim całego kompleksu turystycznego, który oferuje niecodzienne miejsca noclegowe, m.in. w leśniczówce, chatce nad rozlewiskiem lub domku w drzewie, podlaskie specjały serwowane w karczmie oraz wymarzony relaks w ziołowym spa.

laureaci-3
laureaci-5
KATEGORIA PROJEKT

Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

Wydarzenie organizowane corocznie przez Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie we współpracy z parafiami: rzymsko-katolicką i prawosławną we Włodawie. Każdy z trzech dni festiwalu poświęcony jest innej religii, a scenerię dla koncertów stanowią piękne zabytkowe świątynie. Oprócz występów artystycznych uczestnicy Festiwalu mogą liczyć na liczne inicjatywy towarzyszące: pokazy, warsztaty, prelekcje i wystawy związane z tematyką cyklu.

laureaci-5
KATEGORIA PROJEKT

WERTEP Festival – Międzynarodowy Festiwal Teatralny

Największa impreza teatralna w regionie Puszczy Białowieskiej, organizowana od 10 lat przez Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”, które tworzą niezależni twórcy popularyzujący wiedzę o Podlasiu. Uczestnicy tego dorocznego wędrującego festiwalu każdego dnia jego trwania dzielą się sztuką z mieszkańcami innej miejscowości. Każda edycja to kilkadziesiąt spektakli dla dzieci i dorosłych oraz koncerty, pokazy tańca, spotkania z twórcami.

 

laureaci-12
KATEGORIA PROJEKT

ODKRYCIE ROKU 2020:

„Tutejsi” Mateusza Baja – projekt fotograficzny, realizowany od 2010 roku w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, będący subiektywną opowieścią o mieszkańcach pogranicza. Autor wraca w rodzinne strony i dokumentuje życie lokalnej społeczności Poleszuków, którzy na przestrzeni lat wytworzyli odrębną kulturę i język. Prace ujęte w projekcie, prezentowane na licznych wystawach krajowych i międzynarodowych, spotkały się z szerokim uznaniem i były wielokrotnie nagradzane, m.in. w konkursach Grand Press Photo, Sony World Photography Awards i The British Journal of Photography – Portrait of Humanity.

 

 

KATEGORIA MARKA

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo

Największy i najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. Na szlak składa się ponad 2000 km wytyczonej trasy, wiodącej przez pięć województw Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie, co pozwala poznać piękno i różnorodność tej części kraju z perspektywy dwóch kółek. W ramach projektów powstało około 300 km nowych i przebudowanych ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych. Na trasie Green Velo uwzględniono liczne atrakcje turystyczne. Zabytki, które można zobaczyć, podróżując Wschodnim Szlakiem Rowerowym doskonale ilustrują wielokulturowość regionu, jego bogatą historię i ślady dziedzictwa pogranicza.

laureaci-8
laureaci-9
KATEGORIA NAUKA

prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak

lekarz neurolog, specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób związanych z ośrodkowym układem nerwowym oraz nerwami obwodowymi. Posiada również bogate doświadczenie akademickie. Obecnie piastuje stanowisko kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ze względu na imponujący dorobek zawodowy i naukowy jest konsultantem województwa lubelskiego w dziedzinie neurologii oraz członkiem Zarządu Głównego i prezesem-elektem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego kadencji na lata 2020-2023. Czynnie uczestniczy w pracach wielu towarzystw naukowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, m.in. Amerykańskiej Akademii Neurologii, International League Against Epilepsy oraz ECTRIMS (European Committee for Treatment and Research In Multiple Sclerosis). Ponadto zasiada w panelu naukowym Europejskiej Akademii Neurologii.

KATEGORIA SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNY

Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Lubelska organizacja ekologiczna założona w 1995 r. Obszary jej działalności obejmują ochronę miejsc o dużej wartości przyrodniczej, walkę na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń środowiska, m.in. przez przyjęcie uchwały antysmogowej i inne rozwiązania systemowe, kampanie edukacyjne na rzecz zrównoważonego transportu, wieloletni program ratowania zapomnianych nekropolii wschodniej Lubelszczyzny i rozwoju turystyki wiejskiej, a także badania muzycznej historii Polesia i Roztocza oraz wizyty studyjne i seminaria wspierające współpracę Polski z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

 

laureaci-6
laureaci-7
KATEGORIA KULTURA I SZTUKA

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival

To największe wydarzenie muzyczne po wschodniej stronie Wisły rozpoznawalne na festiwalowej mapie Europy. Festiwal prezentujące najciekawsze oraz najbardziej wartościowe zjawiska muzyczne z pogranicza różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. To tu gwiazdy światowej alternatywy dzielą scenę z najciekawszymi artystami  z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii, Litwy. Program muzyczny uzupełnia pokaz wschodnich kinematografii oraz cykl literacki   „Wschodni Express”.

 

HONOROWY AMBASADOR WSCHODU

Krzysztof Czyżewski

Poeta, eseista, autor. Animator programów dialogu międzykulturowego, m.in. w Europie Środkowej, na Bałkanach, na Kaukazie, w Azji Środkowej. Profesor Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University. Współtwórca Fundacji „Pogranicze” i Ośrodka „Pogranicze sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu z siedzibą w odremontowanym dworze rodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, na granicy polsko-litewskiej.

 

laureaci-11
laureaci-10
NAGRODA SPECJALNA

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

Lubelska instytucja kultury, obejmująca m.in. Dom Słów/Izbę Drukarstwa oraz Lubelską Trasę Podziemną. Działania edukacyjne ośrodka w szczególny sposób nawiązują do historii i symbolicznego znaczenia Bramy Grodzkiej, będącej niegdyś przejściem łączącym chrześcijańską i żydowską cześć miasta. Instytucja jest również godnym kontynuatorem tradycji Lublina, który ze względu na swoje położenie kultywuje wielokulturowe dziedzictwo.