ambasadorwschodu.pl | 2020
21052
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-21052,page-child,parent-pageid-19884,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-92.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive
2020_turystyka_Bieszczadzkie drezyny
KATEGORIA TURYSTYKA

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to wypożyczalnia drezyn rowerowych w Uhercach Mineralnych w Bieszczadach. Pierwsze tego typu przedsięwzięcie oferujące przejażdżkę po nieużytkowanych trasach kolejowych. Od maja 2015 roku dla turystów zostało udostępnione 47 kilometrów tras. Główna stacja znajduje się w Uhercach Mineralnych skąd odbywają się wycieczki do Łukawicy, Jankowiec, Olszanicy i Stefkowej oraz stacja letnia w Ustrzykach Dolnych skąd drezyny kursują do Krościenka, Brzegów Dolnych i Ustjanowej. Powstanie drezyn spowodowało ożywienie gospodarcze dotychczas mało rozwiniętego regionu. Wzdłuż tras, po których jeżdżą drezyny rozwinął się lokalny biznes m.in. punkty gastronomiczne, biura turystyczne, punkty sprzedaży produktu lokalnego, baza noclegowa i inne atrakcje turystyczne.

ODKRYCIE ROKU W KATEGORII TURYSTYKA

Kładka Śliwno-Waniewo

Kładka Waniewo – Śliwno jest najbardziej znaną atrakcją Narwiańskiego Parku Narodowego, to ścieżka przyrodnicza o długości 1,2 km. Prowadzi przez teren bagienny z jednego brzegu rzeki na drugi, na trasie znajdują się dwie dostrzegalnie ornitologiczne i wieża widokowa.
Narew jest często nazywana polską Amazonką, a Park Polską Amazonią. Najlepszym sposobem zwiedzania Parku jest przejście kładkami przyrodniczymi. Spacer kładką to okazja do zapoznania się ze specyfiką unikatowego systemu rzeki wielokorytowej i strefowością roślinności.

fot. Andrzej Bielonko

Kładka Waniewo - Śliwno fot. Andrzej Bielonko
Mydlarnia Cztery Szpaki
KATEGORIA BIZNES

Mydlarnia Cztery Szpaki (woj. podlaskie)

Podlaska firma kosmetyczna działająca od 2015 r. Jej produkty oparte są na autorskich, prostych recepturach, do produkcji wykorzystywane są surowce naturalne. Tradycyjne metody wytwarzania wspomagane przez nowoczesne i przyjazne środowisku technologie, pakowanie kosmetyków i paczek w duchu less waste, ciągła analiza i odpowiadanie na potrzeby klientów, unikatowy design, wprowadzanie do oferty produktów trudnych i wymagających w produkcji, specjalistyczne kompetencje i bogate zaplecze merytoryczne to wyróżniki Czterech Szpaków. W 2021 roku firma ma w swojej ofercie ponad 70 produktów.
Marka jest bardzo dobrze rozpoznawalna w skali ogólnopolskiej dzięki własnym kanałom (e-commerce B2B i B2C, działania w Social Media) oraz rozbudowanej sieci dystrybutorów i sprzedaży w kanale nowoczesnym (drogerie), a eksportowane m.in. na rynek japoński.

KATEGORIA PROJEKT

Teatr Wierszalin w Supraślu (woj. podlaskie)

Teatr Wierszalin założony w 1991 roku przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim artystów, z siedzibą w Supraślu. Teatr Wierszalin cechuje prostota. Spektakle nasycone są muzyką i śpiewem. Drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami. Wierszalin porównywany jest przez krytykę do takich światowych zjawisk teatralnych jak „Teatr LABORATORIUM“ Jerzego Grotowskiego czy „Cricot 2” Tadeusza Kantora. Teatr jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu. W 1994 otrzymał z rąk Ministra Spraw Zagranicznych R.P. dyplom uznania za wybitne zasługi dla kultury polskiej na świecie, a w 1998 Nagrodę Krytyków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w uznaniu wartości wnoszonych do teatru światowego.

fot Magdalena Rybij

Teatr Wierszalin_fot Magdalena Rybij
KATEGORIA PROJEKT

Odkrycie Roku 2021

Festiwal Patrząc na Wschód

Festiwal literacki organizowany od 2015 roku na terenie ponad stuletniego gospodarstwa w Budzie Ruskiej, które kiedyś należało do staroobrzędowców. Na festiwalowe wydarzenia przychodzą zarówno mieszkańcy okolicznych miejscowości jak i pasjonaci szeroko rozumianego Wschodu z całej Polski. Podczas festiwalu odbywają się spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami i filmowcami, pokazy slajdów oraz filmów tych, którzy związani ze Wschodem.

fot Aneta Stabińska

Patrząc na Wschód_ Aneta Stabińska
Perełka Listopad_grudzień_024-pop
KATEGORIA MARKA

Perła (woj. lubelskie)

Obecnie Perła – Browary Lubelskie S.A. jest jednym z największych regionalnych producentów piwa w Polsce. W skład firmy wchodzi: zakład produkcyjny zlokalizowany przy ul. Kunickiego 106 oraz siedziba Zarządu Spółki mieszcząca się w budynku historycznego Browaru przy Bernardyńskiej 15 w Lublinie. Zgodnie z polityką jakości ustanowioną w firmie, podstawą działań jest dbałość na każdym etapie produkcji o zapewnienie konsumentom maksymalnie bezpiecznego produktu, spełniającego najwyższe z możliwych standardów. Uznanie dla oferowanych przez Perła – Browary Lubelskie S.A. produktów systematycznie wzrasta. Efektem tego jest ciągła rozbudowa kanałów dystrybucji i ekspansja na nowe rynki.

KATEGORIA NAUKA

prof. dr hab. Iwona Hofman – medioznawca, politolog, mecenas nauki i kultury, profesor UMCS (woj. lubelskie)

Iwona Hofman – profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, reprezentuje dyscyplinę nauki o komunikacji społecznej i mediach. W latach 2016 – 2019 dziekan Wydziału Politologii UMCS, od 1 października 2019 roku dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach i przewodnicząca Rady Dyscypliny; kierownik Katedry Dziennikarstwa i Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu. W latach 2012-2018 profesor Uniwersytetu św. Cyryla i Metodego w Trnavie.
Prowadzi badania w zakresie publicystyki i myśli politycznej polskiej emigracji po 1945 roku, koncentrując się na dorobku Jerzego Giedroycia i „Kultury”. W kręgu zainteresowań naukowych wyróżnia ponadto problemy współczesnego dziennikarstwa, związki mediów i polityki, teorię gatunków dziennikarskich. Pełni wiele funkcji honorowych i społecznych, m. in. prezesa Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, przewodniczącej Rady Towarzystw Nauk przy Prezydium PAN, członka Prezydium Komitetu Nauk Politycznych PAN. Jest członkinią Rady Doskonałości Naukowej. Przewodniczy Komitetowi Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach PAN, Przewodniczy Kapitule Stypendium im. Leopolda Ungera, Nagrody im. Karola Jakubowicza i pełni funkcję sekretarza Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia. W roku 2010 uzyskała tytuł Kobiety Roku w kategorii Nauka przyznawany przez Kongres Kobiet, odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Prezydenta m. Lublin. Laureatka Bene Meritus Terrae Lublinensi.

Iwona Hofman (2)
społecznienie_odpowiedzialny
KATEGORIA SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNY

Organizacje pozarządowe wspierające uchodźców na granicy z Białorusią

Nagroda Ambasador Wschodu w Kategorii Społecznie Odpowiedzialny w roku 2021 zostaje przyznana Wszystkim organizacjom społecznym wspierającym uchodźców na granicy z
Białorusią. Wszystkim instytucjom, samorządom, mieszkańcom gmin przygranicznych, wszystkim ludziom dobrej woli, którzy nie są obojętni na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej.

KATEGORIA KULTURA I SZTUKA

Janusz Opryński

Urodzony w Lublinie, w którym tworzy cały czas. Polski reżyser teatralny, menedżer kultury, autor adaptacji. Współtwórca kierownik artystyczny Teatru Provisorium (woj. lubelskie)
Dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne i zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie do spraw artystycznych.

kulruta_i_sztuka
Bialystok, 21-26.09.2021. Jubileuszowy 40. Miedzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnowka 2021 w Bialymstoku. fot Michal Kosc / AGENCJA WSCHOD
KATEGORIA NAGRODA SPECJALNA

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”

Międzynarodowe muzyczne przedsięwzięcie realizowane od 1982, w formule konkursowej, z udziałem amatorskich i zawodowych chórów świata, w tym również czołówki chórów polskich. Uczestniczą w nim chóry bez względu na narodowość i wyznanie: katolicy, grekokatolicy, protestanci, prawosławni, staroobrzędowcy, a także muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu.

TYTUŁ HONOROWEGO AMBASADOR WSCHODU

prof. Adam Daniel Rotfeld

Dyplomata i polityk, badacz stosunków międzynarodowych, profesor nauk humanistycznych. W latach 2001–2005 wiceminister spraw zagranicznych, w 2005 minister spraw zagranicznych.

WNIOSEK Laureata
Zwracam się z prośbą o wyróżnienie i przekazanie przyznanego mi tytułu
Honorowego Ambasadora Wschodu:

Pani Mai Komorowskiej
Pani Mai Ostaszewskiej
Panu Maciejowi Stuhrowi

UZASADNIENIE
Są to osoby, których wyróżnienie spełni trzy cele:
1. Będzie to wyraz uznania i wdzięczności za szlachetną postawę
i bezinteresowne ich zaangażowanie w udzielanie pomocy w dramatycznej
sytuacji uchodźców na polsko-białoruskim pograniczu.
2. Postawa ta powinna być wzorem do naśladowania przez młode pokolenie Polaków.
3. Osoby te dobrze przysłużyły się kształtowaniu dobrego wizerunku Polski i
Polaków, jako społeczeństwa wrażliwego na trudny los uchodźców traktowanych
przez Aleksandra Łukaszenkę i jego popleczników jako narzędzie w ich brudnej grze.

Z poważaniem
Adam D.Rotfeld

Honorowy-ambasador