ambasadorwschodu.pl | 2022
21279
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-21279,page-child,parent-pageid-19884,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-92.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive
turystyka_Krosno
DZIEDZINA TURYSTYKA

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

W Centrum Dziedzictwa Szkła niczym w prawdziwej hucie szkła, można podpatrzeć pracę hutników, zdobników szkła, twórców pracujących ze szklaną materią.
Centrum cały czas dokumentuje i gromadzi informacje o szklanej produkcji w Krośnie i regionie oraz poszerza kolekcję tutejszego szkła. W dorobku Centrum Dziedzictwa Szkła jest ponad sto wystaw, w tym wiele o międzynarodowym wydźwięku. Prezentowane jest szkło najwyższej jakości, dzieła artystyczne, szkło historyczne, ale również nowoczesne realizacje. Obcowanie ze szklaną produkcją odbywa się tu w przyjaznych, komfortowych warunkach. Na turystów czekają rozwijające kreatywność zajęcia z edukacji plastycznej, m.in. warsztaty tworzenia szkła i ręcznego malowania, prezentacje produkcji szkła, bogata oferta wydarzeń kulturalno-rozrywkowych oraz sklep z ręcznie wykonanymi pamiątkami.

DZIEDZINA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Firma AGAZI

AGAZI to debiutująca polska marka obuwnicza, które wkracza na rynek redefiniując modę – modny wg. AGAZI znaczy „z szacunkiem dla planety, środowiska i człowieka”. Jej filozofią jest tworzenie minimalistycznych w designie, lecz wysokiej jakości wygodnych butów „na lata”, których produkcja jest całkowicie „cruelty free”.
Firma wprowadza minimalistyczne, ponadczasowe modele butów, wykonane przez polskich rzemieślników z rodzinnej fabryki w Łukowie. Obuwie powstaje z certyfikowanych materiałów pochodzenia roślinnego, takich jak skóra z jabłek (odpadów po produkcji soków i przetworów jabłkowych), czy skóra z winogron (odpadów po produkcji wina we Włoszech). Marka stawia na technologie i nie boi się innowacji, poszukując coraz lepszych rozwiązań pozwalających na postawienie kolejnych kroków w stronę tzw. „zero impact”.

przedsiębiorczość_Agazi
PROJEKT_PAŚNY BURIAT
DZIEDZINA PROJEKT

Wydawnictwo Paśny Buriat

Wydawnictwo powstało w 2018 roku. Do tej pory pod szyldem Paśnego Buriata ukazało się ponad 40 tytułów. Cztery filary tematyczne wydawanych książek to Wschód, Suwalszczyzna, Podlasie i przyroda Ściany Wschodniej. Prowadzone jest przez Piotra Brysacza i Maję Witecką-Brysacz, która odpowiada za szatę graficzną książek i dział dla dzieci. Wydawnictwo współorganizuje dwa festiwale, festiwal literacki Patrząc na Wschód (Buda Ruska) i festiwal Sztuka w Naturze (Supraśl, Białystok, Sokole). Współpracuje także z Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, Narwiańskim Parkiem Narodowym i Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Książki traktuje jak projekty promujące region, a autorów jak rodzinę. Wydaje do 12 książek rocznie. Promuje także lokalne instytucje i produkty, dokładając do wysyłanych książek zakładki i ulotki, promujące m.in. Fundację Dla Biebrzy, Narwiański Park Narodowy, czy Augustowską Miodosytnię. Ich książki można kupić m.in. w punktach informacji turystycznej w Sejnach czy w Suwałkach, w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego czy Białowieskiego Parku Narodowego oraz na pasnyburiat.pl

now art ww
WYRÓŻNIENIE W DZIEDZINIE PROJEKT

Now Art Festiwal

ART NOW – artystyczne interwencje w Puławach było urozmaiconym cyklem wydarzeń kulturalnych – wystaw, koncertów, warsztatów, wykładów, performanców, spacerów – odbywających się na terenie Puław w ciągu dwóch tygodni. Ideą organizatorów NOW ART było zbliżenie sztuki i człowieka, artysty i społeczności. W trakcie zadania artyści sztuk wizualnych przyjechali do Puław realizować autorskie projekty artystyczne angażujące lokalną społeczność oraz interweniując w tkankę miejską poprzez działania edukacyjne, performatywne, instalacyjne, partycypacyjne, społeczne czy też o charakterze site specific. Organizatorzy chcieli sprawdzić jak artyści działając ze społecznością lokalną mogą zmienić obraz miasta, a jeśli tak to w jakiej formie i jakie to przyniesie konkretne wartości dla Puław.

Wyroznienie_kaufman bros
WYRÓŻNIENIE W DZIEDZINIE PROJEKT

Kolektyw Kaufman Bros&Sistas

Wyróżnienie za projekt „Wyśniona historia kina na Podlasiu” czyli kreatywne, nowatorskie, wyjątkowe połączenie przeszłości z czasami współczesnymi, w formie wystawy i albumu. Wyśniona Historia Kina na Podlasiu to 40 fotografii wykonanych w archaicznej technice mokrego kolodionu, na których można zobaczyć postacie, które wpłynęły na rozwój światowego kina (Andrzej Wajda, Boris Kaufman, Dżiga Wiertow, Nora Ney) i urodziły się na Podlasiu. Wiele z tych postaci to zdobywcy filmowych Oscarów. Na czarno białych fotografiach wcielili się w nie współcześni artyści i twórcy, również związani z Podlasiem (m.in. Adama Woronowicz, Paweł Małaszyński, Maria Dębska czy Katarzyna Herman). Przedsięwzięcie obok wystawy obejmuje również ponad 100 stronicowy album fotograficzny w którym zamieszczone są zdjęcia prezentowane na wystawie wraz z opisami poszczególnych postaci.

wyroznienie_raczkowskiea
WYRÓŻNIENIE W DZIEDZINIE PROJEKT

Raczkowskie Archiwalia

Raczkowskie Archiwalia założone przez regionalistę i społecznika Marcina Halickiego działają od
roku 2014, jako oddolna inicjatywa, mająca na celu popularyzację dziedzictwa historyczno-kulturowego Suwalszczyzny, a w szczególności dawnego życia byłych gmin Dowspuda i Koniecbór (dziś jest to obszar gminy Raczki w powiecie suwalskim). Najstarsze na Suwalszczyźnie archiwum społeczne, jakim są Raczkowskie Archiwalia, to nie tylko wirtualne muzeum oraz pracownia digitalizacji i historii mówionej, lecz przede wszystkim żywy organizm, skupiający wokół siebie społeczność regionu. Przez niemal 10 lat istnienia zdigitalizowano ponad 70 tysięcy fotografii (opisano niemal 25 tysięcy z nich, z czego kilka tysięcy trafiło do sieci), zabezpieczono i zdigitalizowano setki dokumentów, a także zrealizowano setki godzin nagrań filmowych i dźwiękowych, rejestrując mikrohistorie dziesiątek osób, co w przypadku wiejskiej społeczności, jest ewenementem samym w sobie.

DZIEDZINA SAMORZĄDNOŚĆ

Małgorzata Chmiel

Małgorzata Chmiel jest postrzegana w środowisku jako lokomotywa wielu działań zarówno w szeroko rozumianej kulturze jak i w działaniach społecznych. Dzięki swojemu zaangażowaniu i poświęceniu jest lokalnym autorytetem i osobą godną zaufania. Jest przykładem postaw pro-obywatelskich i wzorem do naśladowania dla wielu młodych i dorosłych osób. Jest niezaprzeczalnym liderem, mądrym przywódcą, który z sercem potrafi tworzyć zespół, dzięki czemu wspólnie z innymi zmienia rzeczywistość na lepszą. To osoba przedsiębiorcza z domu rodzinnego wyniosła wrażliwość na piękno i tradycję ludową, więc spełniając swoje marzenia postanowiła wykorzystać swoje umiejętności i zapał na tym polu poprzez udział m.in. w Międzynarodowym Konkursie Mody, tworząc Galerię Rękodzieła Artystycznego oraz prężnie działającą do dnia dzisiejszego organizację pozarządową tj. Stowarzyszenie Ludzi Twórczych. Jej inicjatywa, upór i dobra organizacja
pracy doprowadziły również do wprowadzenia takich zadań powiatu jak: Powiatowe Centrum Integracji Społecznej.

SAMORZĄDNOŚĆ_Małgorzata Chmiel
społęcznie odpowiedzialny_stowarzyszenie
DZIEDZINA SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNY

Stowarzyszenie „Dla Ziemi”

„Stowarzyszenie „Dla Ziemi” od 2009 roku pracuje „z i na rzecz” uchodźców/uchodźczyń, przebywających na Lubelszczyźnie. Swoją misję realizuje poprzez działania integracyjne, włączające, np. naukę języka polskiego jako obcego, kursy zawodowe, zajęcia wyrównawcze dla dzieci, zatrudnianie asystentek międzykulturowych, kursy i szkolenia. Wraz z uchodźczyniami prowadzi spotkania dla mieszkańców i mieszkanek regionu. W grudniu 2022 roku organizacja uruchomiła Biuro Pomocowe w Lublinie, przy ulicy Rybnej 4 oraz Sklep Społeczny, z którego dochód wspiera osoby w kryzysie uchodźczym. Stowarzyszenie prowadzi także działania edukacyjne na rzecz ochrony środowiska, takie jak warsztaty Leśnej Edukacji oraz Ogród Społeczny”.

DZIEDZINA KULTURA I SZTUKA

Zespół redakcyjny czasopisma „Akcent”

Kwartalnik poświęcony literaturze i innym dziedzinom sztuki w kontekście najnowszych osiągnięć myśli humanistycznej. Wydawany przez Wschodnią Fundację Kultury “Akcent” we współudziale Instytutu Książki. Kwartalnik ukazuje się od 1980 r. w Lublinie. Analizuje procesy kulturowe, jakie zachodzą na pograniczu narodowości. Pismo zainicjowało poważne zainteresowanie tym tematem przed wieloma laty, kiedy był on jeszcze zakazany przez PRL-owską cenzurę. Kwartalnik był nazywany „domem najwybitniejszych śpiewających poetów” – publikowano tu utwory W. Młynarskiego oraz przekłady piosenek G. Brassensa, J. Brela, B. Okudżawy, W. Wysockiego, a w ostatnich latach Jana Kondraka, Basi Stępniak-Wilk, Marka Andrzejewskiego, Marcina Różyckiego, Wojciecha Waglewskiego.

12
Nagroda specjalna_zadura
NAGRODA SPECJALNA

Bohdan Zadura

Bohdan Zadura – poeta, prozaik, zasłużony tłumacz i redaktor. Dzięki jego aktywności translatorskiej poznajemy sąsiedzkie kultury. Wprowadził do obiegu wydawniczego najcenniejsze nazwiska współczesnej myśli m.in. ukraińskiej i białoruskiej. Jego przygoda ze sztuką przekładu zaczęła się bez mała 35 lata temu, kiedy przetłumaczył tom poetycki Dmytra Pawłyczki, jaki potem ukazał się drukiem w 1989 r. Potem były następne nazwiska ze ścisłej literackiej czołówki. Jego przekłady ukazują się w kwartalniku „Akcent”, wydawnictwach takich jak: Państwowy Instytut Wydawniczy, wrocławskie Warstwy, Kolegium Europy Wschodniej, częstochowska Galeria Literacka czy Warsztaty Kultury w Lublinie.
Jest laureatem wielu ważnych nagród literackich i kulturalnych, jak choćby Silesius, wrocławski Angelus, Nagroda im. Skoworody albo Nagroda Translatorska Drahomanowa.

HONOROWY AMBASADOR WSCHODU

Wiesław Myśliwski

Wiesław Myśliwski – pisarz, prozaik, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej „Nike”. Jest jednym z najważniejszych twórców we współczesnej literaturze polskiej. Urodzony w Dwikozach pod Sandomierzem. Debiutował w 1967 roku powieścią “Nagi Sad”. Jego kolejne dzieła wpisały się w kanon literatury polskiej: “Widnokrąg”, “Traktat o łuskaniu fasoli”, “Kamień na kamieniu”, “Ucho igielne”. Jego powieści tłumaczone były na wiele języków, niektóre z nich były wystawiane na scenach teatrów, w Teatrze Telewizji, Teatrze Polskiego Radia, a także filmowane. Tematykę wiejską wykorzystuje do pisania o uniwersalnych prawach i prawdach i świecie i ludzkiej egzystencji. fot. Archiwum prywatne W.Myśliwskiego ze strony lubimyczytac.pl

honorowy ambasador wschodu_WMysliwski
Nauka_Joanna Pawłat
DZIEDZINA NAUKA

dr hab. inż. prof. PL Joanna Pawłat

Doktorat z Energii i Materiałoznawstwa obroniła w 2001 r. Profesor Joanna Pawłat jest pracownikiem Politechniki Lubelskiej i posiada bardzo ciekawy profil zawodowy. Po 12 latach prowadzenia badań w prestiżowych centrach naukowych w Japonii, wróciła do Lublina. Specjalistka w zakresie zastosowań plazmy niskotemperaturowej, alternatywnych źródeł energii, inżynierii materiałowej. Była jedną z twarzy kampanii „Kobiety w dziedzinie badań i innowacji – Nauki ścisłe dla dziewczyn” Komisji Europejskiej, kampania ta służy przełamywaniu stereotypów kobiet w nauce. Profesor Pawłat jest autorką wielu publikacji i wynalazków, realizatorką projektów międzynarodowych, stypendystką i laureatką międzynarodowych nagród, recenzentką czasopism o globalnej renomie, członkinią towarzystw naukowych. Jej artykuły znajdują się wśród najczęściej cytowanych w świecie Maluje i pisze wiersze jej tomiki : „Kołysanka dla miasta ogrodów” (2017) oraz „Lublin – Proxima – b i inne trasy” (2021) świadczą o szczerym i głębokim przywiązaniu do miasta, a raczej wartości Wschodu, które Lublin uosabia.